close
تبلیغات در اینترنت
چه کار کنیم ماهی قرمزمان نمیرد؟
پنجشنبه 27 دی 1397عنوان پاسخ بازدید توسط
خانوم گل آموزش ساخت گل با کاغذ کشی 1 572 asal22
خانوم گل سوال در مورد چرخ خیاطی 0 321 anahita

نویسنده : آوا |

مهمانان بی گناهی که قربانی سهل انگاری میزبانانشان می شوند!

بیشتر ما چیز زیادی در مورد این موجودات کوچک دوست داشتنی (که آنرا از ملزومات فراموش ناشدنی سفره ی هفت سین مان می دانیم)نمی دانیم.بار ها با این صحنه مواجه شده اید که فروشندگان ماهی آنها را به تعداد زیاد و آن هم در تشت های کوچک نگهداری می کنند و هر عابر محترمی که از آنجا عبور می کند،برای خوشمزگی هم که شده ضربه ی محکم و ناگهانی را نثار ماهی های بیچاره می کنند؛

بقیه در ادامه مطلب...

 

    خیلی از ما ایرانی ها سفره های هفت سین را با ماهی عید می شناسیم.مهمان هایی(البته این ماهیان با مهمان تفاوت زیادی دارند.یکی از این تفاوت ها این است که این ماهی ها بر خلاف تمام مهمان ها ناخواسته وارد سفره ی عیدمان می شوند!)که فقط تا چند روز دوام می آورند و پس از این که حسابی توسط ما و کودکانمان زجر کش شدند،جان به جان آفرین تسلیم کرده و توسط صاحبخانه به بیرون پرتاب می شوند.

           بیشتر ما در کودکی نتوانستیم جلوی کنجکاوی خود را بگیریم و سعی می کردیم که وقتی بزرگتر ها صحنه را ترک می کنند،با ضربه زدن های متوالی به تنگ و بیرون آوردن ماهی ها،با آن ها بازی کنیم.گاهی اوقات هم بزرگتر ها سر می رسیدند و با عصبانیت می گفتند:بچه ی .....!نکن،گناه داره.اما تعداد بسیار کمی از این افراد هستند که می دانند انداختن ماهی ها در تنگ تنگ به بدی همان کار(یعنی در آوردن ماهی از تنگ)است.تعداد بسیار کمی هم می دانند که این سنت دیرینه اصلا مال ایرانی ها نیست و کلا وارداتی است.

 

 

از کجا آمده اند؟

    این ماهی های قرمز که از نظر دادن تلفات در خانه های ما ایرانی ها رکورد دار هستند،از خانواده ماهیان کپور نقره ای هستند و یک عضو تقریبا اهلی شده به حساب می آیند.در واقع این ماهی ها اصلا ایرانی نبوده و واردات آنها به ایران حدود پنجاه سال پیش شروع شده است.حتما تاکنون حدس زده اید که کدام کشور آن را به ایران صادر کرده و تا کنون جان میلیون ها و یا حتی میلیارد ها ماهی قرمز را به خطر انداخته است.

    ماهی در چین نماد ثروت و موفقیت است و ماهی کپور در افسانه های چینی به علت شجاعتش و همچنین توانایی شنا کردن در خلاف جهت جریان آب ستوده شده است.فکر اهلی کردن ماه و آوردن آن به خانه ها اولین بار به ذهن چینی ها رسید،آن هم بیش از 1000 سال پیش!در آن زمان چون خبری از آکواریوم های شیشه ای و بزرگ نبود،آنها ماهی ها را در حوض هایشان پرورش می دادند.

     موضوع از جایی شروع شد که طی یک جهش طبیعی ژنتیک رنگ تعدادی از ماهی ها به نارنجی یا طلایی مایل به قرمز تغییر رنگ دادند.چینی ها هم که از رنگ این ماهی ها خوششان آمده بود،آنها را پرورش دادند.تاکنون بیش از 300نوع ماهی قرمز از چین گزارش شده است.گوناگونی و مقاومت این ماهی ها باعث شده است که آنها تبدیل به حیوانات خانگی محبوب و دوست داشتنی بشوند که تقریبا از قرن هفدهم در تمام کشور های دنیا از آمریکا و اروپا گرفته تا کشور های خاور دور حضور داشته باشند.

 

چرا بیشتر ماهی های عید می میرند؟

     در ابتدا گفتیم که ماهیان قرمز از نسل ماهی های کپورند.این ماهی ها به شرایط سخت از جمله محیط زندگی کوچک عادت کرده اند و تبدیل به ماهیان مقاومی شده اند.اصلا به خاطر همین مقاومتشان است که اسیر تنگ های ما می شوند و دوام می آورند. نکته جالب توجه این است که این ماهی ها بیش تر از 20 سال عمر می کنند!تعجب کردید نه؟علت مرگ آنها می تواند یکی از دلایل زیر باشد:

        I.            ماهی قرمز نه گیاه است نه می تواند مانند گیاهان فتوسنتز کند.پس چرا بعضی ها انتظار دارنداین بد بخت ها بدون غذا زنده بمانند؟جای سوال است.

     II.            ماهی ها از طریق مدفوع و آبشش هایشان آمونیاک و مواد شیمیایی آزاد می کنند و این موادمی تواند به راحتی(در فضای بسته ی تنگ)آنها را مسموم کند.

  III.            نسبت سطح به حجم یک تنگ خیلی کم است و اکسیژنش به راحتی تمام می شود.طبیعی است که ماهی بعد از تمام شدن اکسیژن آب بمیرد.

 IV.            بعضی ها برای خوشمزگی می پرند و ضربه ای ناگهانی به تنگ ماهی ها می زنند.خوب معلوم است که ماهی سکته کرده و بمیرد.

    V.            آبی که ماهی را درون آن می اندازید آب شهری است و پر از کلر!کلر هم یک ماده سمی است و بلافاصله ماهی به روی آب آمده و می میرد.

 VI.            ماهی شما خیلی ساده مریض می شود.این ماهی مریض در محیط تنگ براحتی می تواند ماهی های دیگر را مریض کند.

VII.            بعضی ها ماهی قرمز را در یخچال نگهداری می کنند تا نمیرد.طبیعی است که ماهی از سرما یخ بزند و بمیرد!

VIII.            و در آخر مرگ طبیعی ناشی از کهولت سن آخرین و غیر محتمل ترین علت مرگ ماهی قرمز است.

 

چکار کنیم تا ماهی هایمان نمیرند؟

      اولین نکته در نگهداری ماهی این است که این مهمانان کوچکمان را زندانی نکنیم.انداختن چند ماهی بزرگ در یک تنگ کوچک(که نه غذایی به آنها می دهیم و نه آب آنها را عوض می کنیم)دقیقا به معنی زندانی کردن آنهاست.قدیم ها که هر خانه ای حوض بزرگی در حیاطش داشت،ماهی ها خوش به حالشان بود.اما حالا که ما حوض نداریم اگر مرتکب خرید ماهی قرمز شدیم،باید آنها را در آکواریوم و ضروف شیشه ای بزرگ قرار دهیم که هم نمیرند و هم عذاب نکشند.

      نکته دوم در نگهداری ماهی غذا دادن به ماهی است.باید هر روز(آنهم روزی دوبار)به ماهی ها غذا داده شود.غذای آماده ماهی در همه ی آکواریوم فروشی ها پیدا می شود.البته این نکته را فراموش نکنید که غذای زیادی ماهی ها را مسموم می کند.پس تصور نکنید که هرچه غذای ماهی ها بیشتر باشد خوشحال تر می شوند.نکته سوم تعویض آب ماهی است.ضرف آب ماهی هر چقدر هم که بزرگ باشد اکسیژنش تمام شده و آلوده می شود.نشانه آن هم این است که رنگ آب کدر شده و ماهی ها برای تنفس به سطح آب می آیند.

      آبی که برای ماهی ها می ریزید را باید 12 ساعت در کنار آکواریوم قرار دهید تا هم کلرش بپرد هم با محیط اطراف هم دما شود(این برای کسانی که از بخاری در آکواریوم هایشان استفاده می کنند از نظر اقتصادی به صرفه تر است،مخصوصا با گرانی برق که همه را نصف عمر کرده است).

       همچنین مهم ترین نکته شوک وارد نکردن به ماهی است.ماهی هایتان را نترسانید،مدام به شیشه ی تنگ یا آکواریوم ضربه وارد نکنید(انتشار صدا در آب شدید تر از هوا است و ماهی ها آنرا مانند صدای انفجار می شنوند)آنها را در آب سرد یا گرم نیاندازید(بعضی از افراد تنگ ماهی را درون یخچال می گذارند،این کار علاوه برآلوده کردن مواد داخل یخچال،باعث زجر کش کردن ماهی میشود)،چراغ بالای سرآنها را مدام خاموش و روشن نکنید.

ماهی عید یا ای کی یو سان

    ماهی های عید آنقدر ها هم که بعضی ها فکر می کنند خنگ نیستند،آنها حافضه ای حداقل سه ماهه دارند که می توانند فرق بین رنگ ها،صداها و اشکال مختلف را تشخیص بدهند.حتی آنها می توانند آموزش ببینند.برای مثال اگر شما در ساعت مشخصی از روز به آنها غذا بدهید آنها یاد می گیرند که در آن ساعت منتظر غذا بمانند.اکثر اوقات متوجه شده اید که اگر از بالا به آنها غذا داده اید،چنانچه شما بدون غذا به بالای تنگ یا آکواریوم بروید،آنها به بالا می آیند تا غذایشان را تحویل بگیرند!

سیزده بدر،ماهی قرمز هم در؟

     به جز عده ی معدودی که از ماهی هایشان به خوبی مراقبت می کنند و آنها را در آکواریوم یا حوض نگهداری می کنند،سرنوشت تمام ماهی های سفره ی عید ایرانی ها معلوم است،یا در تنگ های تنگشان می میرند یا اینکه در رودخانه ها رها می شوند که در آنصورت باز هم می میرند.

    در واقع این عروسان قرمز اصلا ماهی رودخانه نیستند و بلافاصله بعد از اینکه شما آنها را در داخل رودخانه انداختید می میرند.پس تصور نکنید که با انداختن ماهی در رودخانه کار درستی انجام داده اید.اگر هم ماهی زنده ماند و توانست دوام بیاورد،مشکلات جدیدی گریبان موجوداتی که در آن اکوسیستم زندگی می کنند را می گیرد.

     ماهی کپور و مخصوصا ماهی عید جزو مقاوم ترین ماهیان طبیعتند.اصلا به خاطر همین مقاومتشان است که اسیرتنگ های تنگ ما می شوند و زنده می مانند.رها کردن ماهی های قرمز در یک اکوسیستم باعث ایجاد یک رقابت بین ماهی مذکور و تمام ماهی ها و موجودات زنده آن اکوسیستم می شود.

    همانطور که گفته شدماهیان عید ماهی های خیلی مقاومی هستند،این مقاومت با عث می شود که آن ها در هر اکوسیستمی زنده بمانند.همچنین آنها می توانند غذای ماهیان دیگر و حتی لارو حشرات (که غذای ماهیان دیگر محسوب می شود) بخورند و چیزی برای ماهیان بومی باقی نگذارند،به این گونه از موجودات،گونه فرصت طلب می گویند.

   تصورش را بکنید که چه فاجعه های زیستی بزرگی می تواند اتفاق بیافتد،نابود شدن گونه های ماهی و حتی حشرات کمیاب که در نوع خودش از انداختن ماهی در تنگ تَنگ خطرناک تر است.پس بیایید با خرید یک آکواریوم و یا یک حوض(با توجه به وضع جیبتان)ماهی هایمان را از خطر مرگ حتمی نجات دهیم.

نویسنده:محمد امین شفق

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 16


نمایش این کد فقط در ادامه مطلب
برچسب ها : ماهی قرمز , عید , نگهداری ,

تاریخ : جمعه 25 اسفند 1391 | نظرات () بازدید : 4328

بازیهای چند دقیقه ای برای مهدکودک و دبستان تاریخ : شنبه 05 اردیبهشت 1394
یبوست و درمان ها تاریخ : شنبه 29 فروردین 1394
احتمال دوقلو زایی تاریخ : دوشنبه 17 فروردین 1394
ژست عکس کودک و نوزاد(قسمت سوم) تاریخ : یکشنبه 16 فروردین 1394
ژست عکس کودک و نوزاد(قسمت دوم) تاریخ : یکشنبه 16 فروردین 1394
ژست عکس کودک و نوزاد(قسمت اول) تاریخ : یکشنبه 16 فروردین 1394
لالایی های کودکانه +دانلود تاریخ : سه شنبه 11 فروردین 1394
حلوای مقوی برای بارداری تاریخ : دوشنبه 10 فروردین 1394
چند ست لباس و پوشاک عید (رنگ سال)94 تاریخ : دوشنبه 10 فروردین 1394

این نظر توسط مارال در تاریخ 1392/12/11 و 12:32 دقیقه ارسال شده است

عالی بود باورتون نمی شه من تا حالا نمی دونستم حتما باید به ماهی ها غذا بدیم .همش مفید بود ممنون.شکلکشکلک

خواهش می کنم.

این نظر توسط گلبرگ در تاریخ 1391/12/27 و 8:26 دقیقه ارسال شده است

به به..

خوشمان آمد

بسی شاد گشتیم که مفید بود.ممنون.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

.خانوم گل
firefox
opera
google chrome
safari