close
تبلیغات در اینترنت
استروژن و بانوان؟چه خوراکی هایی استروژن دارند؟
پنجشنبه 27 دی 1397عنوان پاسخ بازدید توسط
خانوم گل آموزش ساخت گل با کاغذ کشی 1 572 asal22
خانوم گل سوال در مورد چرخ خیاطی 0 321 anahita

نویسنده : آوا |

در ادامه مطلب بحث مفصلی درباره استروژن و کارکرد آن در بدن زنان و منابع دریافت این هورمون  آورده شده است....

استروژن نام گروهی از هورمون‌های جنسی زنانه است که در انسان در سیکل طبیعی تخمدان از تخمک آزاد می شود.  

 

استروژن هورمونی استروئیدی است که به طور عمده از کلسترول سنتز می‌شود و علاوه بر تخمدان قشر فوق کلیه نیز این هورمون را ترشح می‌کند.  

 

در واقع استروژن نام هیچ هورمون منفردی در بدن نیست و این نام به دسته ای از هورمون ها اطلاق می شود.

 

سه هورمون استروژن مهم که در بدن خانم ها تولید می شوند، استریول، استرادیول، و استرون هستند.

 

استروژن ها عمدتا در تخمدان ها ساخته می شوند و به نام هورمون های زنانه شناخته می شوند. 

البته آقایان نیز هورمون استروژن را در بیضه های خود تولید می کنند که به همراه هورمون پروستاگلاندین موجود در منی مردان توسط غشاء مخاطی دستگاه تناسلی زنان جذب گردیده و باعث تعدیل هورمون های زنانه به خصوص استروژن در دوران یائسگی می شود.

منی مردان حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون می باشد که هر دوی آنها در بهبود خلق و خوی زنان موثر است لذا زنانی که در معرض منی شوهران خود قرار دارند (رابطه جنسی بدون کاندوم) شادتر و سالم تر هستند.

در طول چرخه قاعدگی، استروژن ،دستگاه تناسلی زنانه را به محیط مناسبی برای فرآیند لقاح، لانه‌گزینی و تغذیه جنین در مراحل ابتدایی مبدل می‌سازد. 

استروژن همچنین توزیع چربی را در بدن به فرم زنانه درمی‌آورد، یعنی بیشتر در سینه‌ها، باسن و ران‌ها.

 

استروژن‌ یک اثر جالب نیز بر روی پوست دارد، به این معنی که باعث نرمی ‌و لطافت پوست می‌شود.  

 

بعد از یائسگی تقریبا هیچ استروژنی در بدن تولید نمی‌شود و بنابراین فعالیت استخوان‌سازی در بدن بسیار کاهش می‌یابد.

 

این حالت اگر شدید باشد، منجر به بروز پوکی استخوان در سنین بعد از یائسگی در زنان می‌شود.

 

 استروژن در دوران بارداری نیز نقش‌های مهمی ‌در بدن زن ایفا می‌کند که همگی آنها در راستای آماده‌سازی بدن مادر برای پذیرش نوزاد هستند.

 

این هورمون در دوران حاملگی از جفت نیز ترشح می‌شود و باعث بزرگ شدن رحم و سینه‌ها و رشد مجاری شیری در آنها می‌شود. 

 

کم بودن استروژن در بدن سبب عدم تعادل هورمونی و علائمی همچون گرگرفتگی و عرق شبانه می‌شود. 

 

غلظت بالای استروژن در بدن سبب بروز سرطان‌های وابسته به هورمون همچون سرطان سینه می‌شود. 

 

موادی که در موجودات زنده مانند حیوانات و گیاهان وجود دارند و مانند استروژن‌ها عمل می‌کنند، استروژن‌های محیطی نام دارند. 

 

 

استروژن ها باعث رشد و توسعه دستگاه تولید مثلی زن و ایجاد صفات زنانه یعنی مثلا بزرگ شدن سینه ها و داشتن صدای ظریف زنانه در جنس مونث می شوند.

 

این هورمون ها در دوران کودکی ترشح بسیار کمی دارند و در هنگام بلوغ ترشح آنها زیاد می شود.

 

به همین دلیل در این هنگام اندام های جنسی از حالت کودکانه درمی آید و شبیه افراد بزرگسال می شود.

 

استروژن ها فعالیت استخوان سازی را نیز افزایش می دهند و بنابراین در هنگام بلوغ افزایش قد دختران سریع تر از قبل می شود.

 

 

 

اثر جالب دیگر استروژن در این دوران این است که برای آسان تر شدن زایمان به مفاصل لگن مادر حالت ارتجاعی می بخشد.

 

استروژن ها تاثیرات دیگری نیز بر روی زنان دارند که به تازگی کشف شده اند. مثلا چندی پیش در خبرها آمده بود که این هورمون ها باعث زیباتر شدن زنان می شوند و بر روی ظاهر صورت و بدن آنان اثر می گذارند.

 

دانشمندان ارائه کننده این تحقیق در پایان به این نتیجه رسیده بودند که این هورمون ها علاوه بر کمک به توانایی باروری زنان،آنها را زیباتر نیز می کنند و بر طبق قانون بقای نسل مردان جلب زنانی می شوند که در ظاهر زیباتر بوده و از نظر قدرت باروری نیز برترند.

 

یکی دیگر از اثرات تازه کشف شده استروژن تاثیری است که بر دقت زنان دارد. دانشمندان می گویند این هورمون ها باعث می شوند که زنان در کارهایی که توسط بخش پیشانی مغز کنترل می شود و نیاز به دقت دارد، مانند رانندگی، از مردان موفق ترعمل کنند.

 

 

 

 

 

مهمترین منابع حاوی استروژن

 

موادی که در موجودات زنده مانند حیوانات و گیاهان وجود دارند و مانند استروژن ها عمل می کنند، استروژن های محیطی نام دارند.

 

نوعی از این هورمون ها به نام فیتو استروژن ها در گیاهانی مثل شبدر، سویا و سایر بقولات، غلات کامل و بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.

 

استروژن ها می توانند در مواد شیمیایی ساختگی که برای مقاصد مختلف روزمره به کار می روند نیز موجود باشند. آنها در خاک، آب، هوا، و غذای ما پراکنده اند.

 

این مواد در برخی از آفت کش ها مثل د.د.ت، داروهایی چون قرص های ضدبارداری، مواد شوینده، پلاستیک ها، مواد آرایشی، مواد صنعتی و فلزات سنگین مثل جیوه، سرب و کادمیوم یافت می شوند.

 

نقش برخی از منابع غذایی در کاهش ترشح هورمون استروژن 

موادغذايي که حاوی كافئين فراوان باشند و همچنین نوشيدنی های كربناته مانند نوشابه ها روند پوكی استخوان را بخصوص در سنين يائسگی سرعت می بخشد

گوشت گاو و جوجه مرغ نيز به دليل دار بودن چربی های اشباع شده، توانايی بدن را برای ساخت هورمون استروژن كاهش داده و باعث تشديد گر گرفتگی و اختلال خواب می شود.

افزودن بيش از اندازه شكر به غذا، عملكرد كبد را دچار اختلال كرده و از اين طريق مانع از ساخت هورمون استروژن شده و سيستم ايمنی را تضعيف می كند

 

استروژن به عنوان یک دارو

در دوره یائسگی تولید استروژن ها در بدن کم می شود. این امر باعث بروز یک سری علایم در خانم های یائسه می شود.

برخی از این علایم عبارت از احساس گرگرفتگی (داغ شدن سر و صورت و قفسه سینه)، عرق کردن بیش از حد، خشکی و خارش و تحریک پذیری عصبی می شود. 

 

بنابراین برخی از خانم ها ترجیح می دهند پس از یائسگی کمبود این هورمون ها را از راه دارودرمانی در بدن خود جایگزین کنند تا این علایم را راحت تر تحمل کنند. 

استروژن ها به عنوان دارو در درمان سرطان سینه در زنان یائسه و درمان سرطان سینه و پروستات در مردان نیز به کار برده می شوند

این دارو در شکل های مختلفی وجود دارد مثل قرص های خوراکی، نوارهای قابل چسباندن به پوست و پماد واژینال.

 

این داروها می توانند دارای یک سری عوارض جانبی نیز باشند که عبارتند از:

 

ناراحتی معده، نفخ، اسهال، تغییر اشتها و وزن، افزایش قند خون، آکنه، احتباس مایع (پف کردن دست ها و پاها به دلیل جمع شدن آب در آنها)

 

افزایش فشار خون، لکه بینی یا خونریزی در دوران غیرقاعدگی، تغییر در عادات ماهیانه مثل دردناک شدن یا کم یا زیاد شدن خونریزی ها،

 

بزرگ شدن، دردناک شدن و یا ترشح سینه ها و عدم توانایی استفاده از لنز به جای عینک.

 

فیتواستروژن‌ها

 

 بیش از نیم قرن است که خاصیت استروژنی برخی از گیاهان شناخته شده است.

 

 تحقیقات فراوانی در مورد آثار استروژن‌های گیاهی بر سلامت انسان‌ها انجام شده است.

 

فیتواستروژن‌ها ترکیباتی گیاهی هستند که از نظر ساختار و عملکرد شبیه استروژن عمل‌ می‌کنند.

 

 

 

فیتواستروژن‌ها دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی و حفاظتی بر علیه سرطان‌های وابسته به هورمون همچون سینه، پروستات، دیابت و بیماری‌های قلبی- عروقی هستند.

 

 این ترکیبات به گیرنده‌های استروژن متصل شده و می‌توانند اثرات سلامت‌بخش استروژن را بر سیستم قلبی- عروقی و استخوان‌ها تقلید کنند.

 

 همچنین می‌توانند به افزایش سطوح استروژن در زنان یائسه کمک نموده و جایگزین مناسبی برای درمان جایگزینی هورمون (HRT) در این زنان باشند.

 

از دیگر ویژگی‌های فیتواستروژن‌ها اثرات آنتی‌استروژنی است که با استروژن اندوژن بر سر اتصال به گیرنده‌های استروژن رقابت می‌کنند و اثرات تحریک‌کنندگی رشد که توسط استروژن بر سلول‌های بافت مثلا سینه القا می‌شود را مهار می‌کنند و به این ترتیب می‌توانند در درمان سرطان‌های سینه و پروستات موثر واقع شوند

منابع غذایی حاوی فیتواستروژن‌ها

مهم‌ترین منابع غذایی حاوی این ترکیبات عبارتند از:

۱- منابع حیوانی

 

گوشت، محصولات لبنی و تخم‌مرغ از منابع حیوانی حاوی استروژن هستند.

۲ -میوه‌ها و سبزیجات

 

اگرچه میوه‌ها و سبزیجات نسبت به سایر گروه‌های غذایی استروژن کمتری دارند، اما زغال‌اخته، هندوانه، خرما، زردآلو، توت‌فرنگی، کشمش، گیلاس، آلو، هلو، گلابی و کیوی را می‌توان جزء میوه‌های حاوی استروژن نام برد.

 

از میان سبزیجات، براکلی، گل‌کلم و کلم پیچ مقادیر بالای استروژن را دارا هستند.

 

از دیگر سبزیجات حاوی فیتواستروژن‌ها می‌توان به تره‌فرنگی، پیاز، هویج، اسفناج، خیار و گوجه‌فرنگی اشاره نمود.

 

الیته همه میوه ها هر جند خود حاوی استروزن نیستند و لی به عنوان یک محرک قوی جهت ترشح بدن در تولید این هورمون جادویی عمل می کنند.

 ۳- حبـــوبات 

 

سویا ماده غذایی است که حاوی فیبر، اسیدهای چرب غیراشباع و ایزوفلاون‌ها می‌باشد. جنیستئین و دایدزئین ایزوفلاون‌های اصلی سویا هستند. جنیستئین فیتواستروژنی است که در بعضی از گیاهان خوراکی و حبوبات مخصوصا دانه سویا یافت می‌شود.

 

امروزه علاوه بر خود دانه سویا، محصولات سویا، همچون شیر سویا، ماست سویا، توفو و آرد سویا نیز توسط صنعت تولید شده و روانه بازار شده است.

 

از خانواده حبوبات لوبیا‌، نخود، عدس، نخودچی، لوبیا قرمز و لپه نیز حاوی ایزوفلاون هستند.

 

 ۴- غلات کامل

 

غلات کامل منبع خوب فیبر، ویتامین، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، پروتئین و استروژن هستند. جو، جو دوسر، گندم، برنج و ارزن در این گروه جای گرفته‌اند.

 

۵- آجیل و دانه‌ها 

 

بذر کتان حاوی مقادیر بالای استروژن است. نوع فیتواستروژن موجود در بذر کتان لیگنان است.

 

 لیگنان علاوه بر اثرات شبه استروژنی به عنوان آنتی‌اکسیدان نیز عمل می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌ها سلول‌ها را از آسیب رادیکال‌های آزاد حفاظت می‌کنند.

 

کنجد، دانه آفتابگردان، بلوط، بادام، پسته و گردو از دیگر منابع حاوی استروژن هستند.

 

 ۶- ادویه‌ها

 

پونه‌کوهی، رزماری، آویشن، نعنا، زنجبیل، زیره‌سیاه، رازیانه، جعفری و زردچوبه جزء ادویه‌های حاوی استروژن هستند. ایزوفلاون‌ها، جینجرول‌ها و منوترپن‌ها سه فیتوکمیکالی هستند که در ادویه‌ها یافت می‌شوند.

 ۷- جوانه‌ها 

 

جوانه‌‌ شبدر و یونجه حاوی فیتواستروژن‌ها هستند. کومستان‌ها اصلی‌ترین فیتواستروژن موجود در جوانه‌ها هستند که شباهت زیادی به استروژن دارند.

 

 استفاده از جوانه‌ها در سالاد و ساندویچ می‌تواند ما را از فواید فیتواستروژن‌ها بهره‌مند سازد.

 

غذاهای مهارکننده استروژن

 

در برخی از افراد باید تولید استروژن تحت کنترل بوده و از افزایش سطوح خونی استروژن جلوگیری شود، بنابراین این افراد باید از مواد گیاهی استفاده کنند که تولید استروژن را مهار می‌کنند، از جمله کلم، مرکبات، ذرت، لوبیای سبز، خربزه، آرد سفید، کدو، شیرین‌بیان، دارچین و شوید.

زیرگروه‌ فیتواستروژن‌ها

 

۱- ایزوفلاون‌ها

 

ایزوفلاون‌‌ها ترکیبات ارگانیک هستند که در تعداد زیادی از گیاهان یافت می‌شوند و ساختار آنها شبیه استروژن است. این ترکیب در لوبیا و خانواده حبوبات یافت می‌شود. لوبیای سویا و فرآورده‌های سویا منبع غنی ایزوفلاون‌ها هستند.

 

 

۲- لیگنان‌ها

 

لیگنان‌ها نوع دوم فیتواستروژن‌ها هستند که در دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شوند. غلظت بالای لیگنان در بذر کتان، کنجد، دانه‌آفتابگردان و بادام‌زمینی یافت می‌شود. سبزیجاتی مانند گل‌کلم، کلم‌پیچ و کلم، سیر، لوبیا، فلفل سبز و قرمز، هویج و اسفناج از دیگر منابع لیگنان هستند. از میوه‌های حاوی فیتواستروژن می‌توان به زردآلو، توت‌فرنگی، هلو، گلابی، کشمش، زیتون سبز و سیاه، پرتقال، خربزه و انگور اشاره نمود.

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0


نمایش این کد فقط در ادامه مطلب
برچسب ها : استروژن ,

تاریخ : جمعه 24 بهمن 1393 | نظرات () بازدید : 2759

بازیهای چند دقیقه ای برای مهدکودک و دبستان تاریخ : شنبه 05 اردیبهشت 1394
یبوست و درمان ها تاریخ : شنبه 29 فروردین 1394
احتمال دوقلو زایی تاریخ : دوشنبه 17 فروردین 1394
ژست عکس کودک و نوزاد(قسمت سوم) تاریخ : یکشنبه 16 فروردین 1394
ژست عکس کودک و نوزاد(قسمت دوم) تاریخ : یکشنبه 16 فروردین 1394
ژست عکس کودک و نوزاد(قسمت اول) تاریخ : یکشنبه 16 فروردین 1394
لالایی های کودکانه +دانلود تاریخ : سه شنبه 11 فروردین 1394
حلوای مقوی برای بارداری تاریخ : دوشنبه 10 فروردین 1394
چند ست لباس و پوشاک عید (رنگ سال)94 تاریخ : دوشنبه 10 فروردین 1394


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

.خانوم گل
firefox
opera
google chrome
safari